Powiatowy Inspektorat Weterynarii  we Wrześni

Informacja o warunkach weterynaryjnych wymaganych przy uboju zwierząt rzeźnych na użytek własny

 

INSPEKCJA WETERYNARYJNA

Powiatowy Lekarz Weterynarii

we Wrześni

62-300 Września,  ul. Kaliska 1

tel. (48  61)  436 19 38,  fax. (48  61)  640 29 16

(e-mail  wrzesnia.piw@wetgiw.gov.pl)

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrześni przypomina, iż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z  dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny:

 

  1. W każdym przypadku  uboju zwierzęcia w celu produkcji mięsa na użytek własny, posiadacz zwierzęcia co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem jego uboju, z wyłączeniem drobiu i zajęczaków, zobowiązany jest do poinformowania wyznaczonego urzędowego lekarza weterynarii do przeprowadzania badania mięsa na użytek własny o zamiarze przeprowadzenia takiego uboju w celu pozyskania mięsa na użytek własny. Zgłoszenie zamiaru uboju musi zawierać:
    1. imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres posiadacza zwierząt poddawanych ubojowi
    2. imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres podmiotu uprawnionego do przeprowadzania uboju
    3. zwierząt pochodzących z innych gospodarstw
    4. gatunek i liczbę zwierząt poddawanych ubojowi
    5. miejsce i termin uboju
    6. imię i nazwisko osoby uprawnionej do przeprowadzenia uboju
    7. określenie czy badanie będzie dotyczyło będzie wyłącznie próby mięsa w kierunku włośni, czy też całej tuszy.[załącznik nr 1 – trzoda chlewna]
  2. W przypadku zgłoszeń zamiaru uboju przeżuwaczy tj. cieląt do 6 miesiąca życia, owiec i  kóz, w/w zgłoszenie przekazywane jest wyłącznie w formie pisemnej zgodnie z wzorem określonym w rozporządzeniu [załącznik nr 2], w którym to zgłaszający zobowiązuję się do pokrycia kosztów  i zagospodarowania materiału szczególnego ryzyka zgodnie z obowiązującymi przepisami
  3. Materiałem szczególnego ryzyka u cieląt

    - do 6 miesiąca życia są: - migdałki, ostatni czterometrowy odcinek jelita cienkiego, jelito ślepe i kreska oraz inne odpady mające kontakt z w/w podczas obróbki poubojowej.

    W przypadku: owiec i kóz

    - do 12 miesiąca życia : śledziona, jelito biodrowe [kręte] oraz inne odpady mające kontakt z w/w podczas obróbki poubojowej;

    - powyżej 12 miesiąca życia: śledziona, jelito biodrowe [kręte], czaszka łącznie z mózgiem i gałkami ocznymi, migdałki i rdzeń kręgowy oraz inne odpady mające kontakt z w/w podczas obróbki poubojowej.

  4. W trakcie prowadzonej obróbki poubojowej ww. materiał szczególnego ryzyka musi być w sposób higieniczny niezwłocznie odejmowany od pozostałego mięsa, umieszczany w szczelnym plastikowym worku, a następnie oznakowany napisem „ Materiał Kategorii 1 –wyłącznie do usunięcia ”.
  5. Właściciel cieląt do 6 miesiąca życia, oraz owiec i kóz poddanych ubojowi w celu pozyskania mięsa na użytek własny, zobowiązany jest do zagospodarowania w/w odpadów stanowiących materiał kategorii 1, zgodnie z obowiązującymi wymogami tj. do ich przekazania do uprawnionych podmiotów zajmujących się ich zbiórką czy też utylizacją materiału kategorii 1.     
  6. Odbiór  odpadów stanowiących materiał szczególnego ryzyka [materiału kategorii 1] prowadzony jest na terenie powiatu przez te same podmioty, które zajmują się odbiorem zwłok padłego była, owiec i kóz z terenu gospodarstw. [załącznik nr 3]
  7. Na przekazane ww. odpady szczególnego ryzyka właściciel zwierzęcia musi otrzymać i przechowywać  w swojej dokumentacji, potwierdzenie ich przekazania w formie dokumentu handlowego oraz rachunku wystawionego przez ich odbiorę.
  8. Każdy ubój cielęcia, owcy i kozy na terenie powiatu będzie podlegał kontroli w zakresie zgodność z wymogami weterynaryjnymi, w tym w zakresie dokonania zgłoszenia zamiaru przeprowadzenia takiego uboju jak i zagospodarowania ww. odpadów  tj.  przekazania ich do uprawnionego zakładu ich odbioru.
  9. Brak zgłoszenia zamiaru przeprowadzenia uboju  oraz brak zagospodarowania ww. materiału szczególnego ryzyka skutkuje nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 2000 zł

 

Romuald Juściński

Powiatowy Lekarz Weterynarii

we Wrześni

 

 

 

 

 

 

 

 

Metadane

Data publikacji : 09.02.2017
Podmiot udostępniający informację:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Wrześni
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Osoba udostępniająca informację:
Administrator BIP

Opcje strony

do góry